KA DARYTI KAI VYRAS OLOJE (is DELFI)
Apie specifinį vyro buvimo būdą – lindėjimą oloje – sužinojau būtent iš J. Gray knygos. Šiame straipsnyje trumpai aprašysiu, kaip atrodo vyras oloje, kodėl jis ten lenda ir kokį poveikį tai gali daryti santykiams.
Iniciatyvioms moteriškėms padėsiu rasti kitokius priėjimo prie užsisklendusio vyro būdus. Na, o pačioje pabaigoje trumpai apibendrinsiu R. Kiyosaki patarimus, kaip tapti turtingiems. Tebūna tokia pabaiga kaip prizas kantriam šio straipsnio skaitytojui.
[b:na0t9hm5]Olos apibrėžimas[/b:na0t9hm5]
Ola – tai realus arba įsivaizduojamas užkampis, į kurį pasitraukia vyras, kai susiduria su sunkumais ir problemomis. Ten jis elgiasi dvejopai:
a) sprendžia problemas, su kuriomis susidūrė,
b) pamiršta problemas, su kuriomis susidūrė.
Kartais tas užkampis fiziškai panašus į realią olą: garažas, rūsys, pirtis, kolektyvinio sodo namukas. Kartais tik iš elgesio galima suprasti, kad vyras jau oloje: jis tylus, atsiribojęs, aplinkai skiria minimaliai dėmesio. Olomis gali būti laikomi ir aistromis persunkti hobiai: medžioklė, kolekcionavimas, kompiuteriniai žaidimai.
Idealiu atveju sutampa visi trys aspektai. Vyras turi specifinę nesunkiai pasiekiamą vietą (garažas), kurioje gali būti niekieno netrukdomas ir užsiimti mėgstama veikla (sveikatai mažiau kenkianti – įvairios technikos remontas; sveikatai labiau kenkianti – alkoholis). Kitais atvejais belieka tenkintis vienu ar keliais olos aspektais.
[b:na0t9hm5]Kam vyrams reikalingos olos?[/b:na0t9hm5]
Jau minėtas J. Gray teigia, jog visiems vyrams būdingas tikslo siekimas ir jie save vertina pagal tai, ar pavyko pastarąjį pasiekti. Dar svarbu, kad tikslas būtų pasiektas autonomiškai, savarankiškai, t. y. savomis rankomis. Galima daryti išvadą, jog vyras niekada neprašys pagalbos, jei mano, kad su problema gali susitvarkyti savarankiškai.
Taigi, kol jokių rimtesnių problemų horizonte nematyti, vyras bendrauja daugmaž adekvačiai, rūpinasi kitais, rodo dėmesį, tačiau jei tik iškyla rimtesnė problema, jis sako: „Stop, turiu apie tai pamąstyti.“ Tada ir užsidaroma. Įdomiausia, kad oloje galima spręsti problemas tiesiogiai, bet tos pačios olos praverčia ir netiesiogiai sprendžiant problemas. Turiu omeny, jog dažnai vyrai renkasi olas tam, kad pabėgtų nuo problemų, kad rastų sau erdvę pailsėti ir paskui kupini jėgų sugrįžtų prie problemų sprendimo.
Pamenu, taip elgdavosi vienas pažįstamas vadovas. Nuo pirmadienio iki penktadienio „ardavo“ darbe, dirbdavo viršvalandžius, o penktadienio vakare „išjungdavo“ savo pervargusią sąmonę, vartodamas alkoholį. Šeštadienį būdavo lyg naujai gimęs, o sekmadienį jau pradėdavo ruoštis eilinei „arimo“ savaitei.
Apibendrinant, ola padeda tiesiogiai susidoroti su sunkesne problema, kai užsisklendi ir susikoncentruoji būtent į tą ramybės neduodantį klausimą. Tačiau ola gali būti naudinga ir netiesiogiai, t. y. kai užsisklendi tam, kad pabėgtum nuo ramybės neduodančių klausimų.
[b:na0t9hm5]Oloje tūnančio vyro keliamas pavojus santykiams[/b:na0t9hm5]
Būdamas oloje vyras tarsi atsiriboja nuo visuomenės, santykių ir bendravimo. Jis savotiškai panašus į žiemojantį lokį: gyvybinės funkcijos veikia minimaliai, į aplinką reaguojama tik tada, kai kas nors pažadina, visas dėmesys miegui ir sau. Toks vyras sutrikdo natūralią informacijos ir dėmesio apykaitą santykiuose.
Pastarieji tampa vienpusiai, palaikomi daugiausia moters iniciatyva. Iškyla kivirčų ir barnių grėsmė. Vyras moteriai atrodo egoistas, kuris jos nemyli (nes nerodo dėmesio) ir neskiria pakankamai laiko šeimai. Vyrui atrodo, kad jo niekas nesupranta ir neleidžia jam vienam pabūti ramiai, pačiam su savimi. Kraštutiniu atveju, jei pora neranda bendros kalbos ir vienas kito nesupranta, santykiai gali ir nutrūkti.
Būtent dėl to svarbu suprasti, jog vyrai ir moterys skiriasi. Toks pats vyro ir moters elgesys gali turėti (ir dažnai turi) visiškai skirtingas potekstes. Tai, kad vyras yra užsidaręs ir nebendrauja, dar nebūtinai reiškia, jog jo jausmai atšalo. Tai gali rodyti, kad jis sprendžia kokią nors svarbią problemą.
[b:na0t9hm5]Kaip elgtis moteriai, kai vyras oloje?[/b:na0t9hm5]
Svarbu tai, kad moteris savo problemas sprendžia kitaip. Ji stengiasi išsikalbėti, išsiverkti, išsipasakoti, t. y. atlieka priešingą veiksmą, palyginti su vyru. Pastarasis, spręsdamas problemą, traukiasi nuo visuomenės (ar bent jau nuo moterų), o moteris artėja prie kitų visuomenės narių. Todėl nujausdama, kad vyras yra apimtas rūpesčio, ji greičiausiai sieks savo vyriškį prakalbinti ir išklausti, kas neduoda ramybės.
Moteriai šis veiksmas yra meilės apraiška, nes ji siūlo pasidalinti rūpesčiu. Bet vyrui toks skverbimasis tikrai nepadės: jis jausis nekompetentingas, jei turės pripažinti, kad nesusitvarko su kažkokia konkrečia problema. Vyras gerai jausis tuomet, kai sėkmingai savarankiškai išspręs problemą. Tada jis bendraus ir norės, kad kas paplekšnotų per petį, tačiau kol problema dar sprendžiama, geriau jį palikti ramybėje.
[b:na0t9hm5]Kaip visgi ištraukti jį iš ten?[/b:na0t9hm5]
Psichologijoje, kaip ir kitose sferose, žmogaus privatumas ir autonomiškumas pažeidžiamas, kai jis kelia realią grėsmę pats sau (ketinimas nusižudyti) arba kitiems (ketinimas nužudyti). Kažkas panašaus ir šioje situacijoje. Atkreipti vyro dėmesį į jo nuolatinį lindėjimą oloje verta tuomet, kai jau jaučiate, jog kilo reali grėsmė santykiams nutrūkti.
Šiukštu, nerekomenduoju manipuliacinio pobūdžio pareiškimų: „Jei su manim nebendrausi, aš tave paliksiu.“ Verčiau pagarbiai išsakykite susirūpinimą, prisipažinkite, kad pasiilgote jo, kad jaučiatės palikta.
Kitas būdas, kuris savo esme daug labiau atitinka moters prigimtį, – suvilioti vyrą. Jei net pats psichologijos tėvas Freudas eros ir tanatos (meilės ir mirties) instinktus vadino stipria varomąja jėga, tai vyro seksualinio instinkto pažadinimas tikrai turėtų patraukti jo dėmesį...
Tai, kad vyras nuolat tūno oloje, gali rodyti porą dalykų: arba jis labai „problemiškas“, arba yra atšalę santykiai. Tuomet verta apsvarstyti, ar iš tikrųjų jums reikalingas būtent toks vyras arba būtent tokie santykiai?
Pabaigos žodis su prierašu apie Kiyosaki
Surašiau viską ir svarstau, ar iš tiesų per 17 metų nuo J. Gray knygos pasirodymo taip niekas ir nepasikeitė? Asmeniniame gyvenime dažnai atpažįstu savo olas ir ši knyga leido geriau suprasti, kad tuo metu esu nutolęs nuo kitų ir rizikuoju prarasti ryšį su jais. Bet teigti, kad visi vyrai mėgsta lindėti olose, – per drąsu. Juk šiais laikais įsigalėjęs unisekso kultas, ypač tarp jaunų žmonių. Arba vairuojančios ir vadovaujančius postus užimančios moterys. Kaip jos atsipalaiduoja penktadienio vakarais?
Tampame panašūs vieni į kitus. Moterys vyriškėja, o vyrai moteriškėja. Tačiau kol skirtumai visiškai neišnykę, padėti išlikti kartu gali dalykas, apie kurį gražiai kalba viena internautė.
Raidelės slapyvardžiu pasivadinusi mergina kitos į lyčių skirtumus orientuotos knygos „Vyrai. Padermės apžvalga“ (autorius Dietrich Schwanitz) apžvalgoje (www.skaityta.lt) teigia: „Tokia praraja juos (vyrus ir moteris) skiria, kad net nuostabu, jog yra dar toks tiltas – meilė, – kuris sugeba suvesti šias dvi padermes bent jau giminei pratęsti.“ Tad jei meilė ir neišgelbės pasaulio, tai bent jau vyrų ir moterų santykius tikrai sutvirtins.
Tiems, kurie perskaitė straipsnį iki galo, žadėtas prizas – pagrindinė R. Kiyosaki knygos „Du tėčiai: turtingas ir vargšas“ mintis (nereikės mokėti keliolikos litų ir sugaišti kelių valandų skaitymui). Žmogus tampa turtingas, kai įsigyja nemažai aktyvų (finansinių priemonių, kurios, jums nedalyvaujant, „atneša“ pinigus, pvz., akcijų dividendų).
O tampa neturtingas, kai įsigyja gana daug pasyvų (tokių dalykų, kurie ištraukia iš jūsų pinigus, pvz., mašiną). Ištrūkstama iš „žiurkių lenktynių“ tada, kai iš aktyvų pinigų gaunama daugiau, nei jų išleidžiama pasyvams. Tuomet galima nustoti eiti į darbą.
Sėkmės tiek santykiuose, tiek finansuose.