Ar aš toks vienas toks?
Jei taip, paaiškinsiu, kas yra objektyvizmas.
Tai yra XX a. JAV atsiradusi filosofija, kurią pradėjo emigrantė iš Rusijos, rašytoja Ayn Rand.
Trumpas jos apibūdinimas, pasak Ayn Rand, būtų: "Mano filosofija, iš esmės, yra žmogaus, kaip herojiškos asmenybės suvokimas, kurio didžiausias siekis gyvenime yra jo laimė, produktyvūs pasiekimai - jo kilniausias užsiėmimas ir protas, sugebėjimas suvokti realybę, jo vienintelis valdovas." Dar kitaip sakant: gyventi gyvenimą, o ne bėgti nuo mirties.
Ši filosofija ypatinga savo išbaigtumu: niekam nereikia jos koreguoti, kad ja gyventi būtų įmanoma. Taip pat ji apima visas filosofijos šakas;
Metafizika(egzistavimo teorija) - kažkuo būti, reiškia turėti tam tikras savybes, arba ,,A yra A", kažką pastebėti ir suprasti, reiškia turėti sąmonę. Šios tiesos nepaneigiamas, todėl laikomos aksiomomis.
Epistemologija(pažinimo teorija) - iš metafizikos: buvimas yra tapatybė, žinios - tapatybės nustatymas. Tik protu ir pojūčiais galima suvokti realybę.
Etika(gėrio ir blogio teorija, moralės kodeksas) - žmogui reikia moralės kodekso, kad jis išgyventų gyvendamas tarp kitų žmonių. Išskirtinė objektyvizmo ypatybė - moralusis egoizmas: žmogus turi daryti viską, kas, laiko bėgyje, būtų jam į naudą. Kad žmogus išliktų pasaulyje, jis turi gyventi, savo proto dėka keisdamas aplinką savo naudai ir pasilikti savo pasiekimų vaisius. Tai ne tas pats, kaip Nietche's egoizmas, kuriame žmogus lipa visiems per galvas, o jie lipa per jo, kad kažką pasiektų: žmonės gali siekti ko nori, jei naudojasi protu, tarpusavyje nekonfliktuodami.
Politika - Kapitalizmas: racionaliai besielgiančiam asmeniui reikia taisyklių, kaip nenukentėti, gauti naudos iš žmonių bendravimo tarpusavyje. Čia valstybė atlieka tik naktinio sargo funkcijas: prižiūri, kad būtų saugomos prigimtinės žmogaus teisės: teisė į gyvybę, nuosavybę ir viską, su kuo jos susijusios.
Estetika(meno teorija) - Romantiškasis Realizmas - menas turėtų būti menininko didžiausių vertybių perteikimas fiziniu pavidalu. Menininkai turėtų vaizduoti pasaulį, koks, jų nuomone, jis galėtų ir turėtų būti, kurti realybę, kuri atrodo net tikroviškesnė už tą, kurioje ji gyvena. Ayn Rand romanų pagrindiniai veikėjai tai puikiai parodo: idealizuoti ir neįtikimi, jie susiduria su tikrove.
Dar bus klausimų?
P.S. čia ne sekta ir ne religija, o filosofija, kurią reikia priimti sveiku protu, vieną dalyką po kito.